Kamu-Sen, Büyük Yıkımın Yıl Dönümünde Malatyalı Depremzedeleri Yalnız Bırakmadı

Kamu – Sen Genel Başkan Yardımcısı Yücel Kazancıoğlu: Bugün felaketin üzerinden geçen bir yıl sonunda bölgeye baktığımızda, devletimizin olağanüstü ga...

Kamu-Sen, Büyük Yıkımın Yıl Dönümünde Malatyalı Depremzedeleri Yalnız Bırakmadı
Kamu-Sen, Büyük Yıkımın Yıl Dönümünde Malatyalı Depremzedeleri Yalnız Bırakmadı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kamu – Sen Genel Başkan Yardımcısı Yücel Kazancıoğlu: Bugün felaketin üzerinden geçen bir yıl sonunda bölgeye baktığımızda, devletimizin olağanüstü gayretlerini görmekten mutluluk duyuyoruz.

Kamu – Sen olarak, depremden etkilenen vatandaşlarımıza öz kaynaklarından karşılanmak suretiyle 1,2 milyon TL değerindeki battaniye, giyim malzemeleri, ısıtıcı, erzak ve kumanya başta olmak üzere her türlü yaşam malzemesinden oluşan ayni yardımları temin etmiş ve AFAD Başkanlığına teslim etti

• Sendikamız Türkiye Tek Yürek Kampanyası kapsamında Türkiye Kamu-Sen adına AFAD’a 2 milyon 40 bin TL nakit yardım yaptı.

• Ülke genelindeki şube başkan ve yöneticilerimizin katkılarıyla toplam 2 milyon TL nakdi yardım yapıldı.

Kamu – Sen Depremde Hayatını Kaybeden Vatandaşlarımız İçin Mevlid Okuttu – Depremzedelerle Yemekte Buluştu

Kısa adı Kamu-Sen olan Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu yöneticileri 6 Şubat 2023 depremlerinin anma yıldönümünde Malatya’ya gelerek, 6 Şubat depremleri için düzenlenen anma etkinliklerine katıldı ve Malatyalı depremzedelerle biraraya geldi.

Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, hemşehrimiz Yücel Kazancıoğlu’nun başkanlığında Malatya’ya gelen Kamu-Sen heyeti, Malatya’da büyük yıkım yaratan ve 1237 kişinin hayatını kaybettiği 6 Şubat depremlerinin yıldönümü nedeniyle Orduzu Konteynerkentte Malatyalı depremzedelerle, depremde kaybedilen vatandaşlarımız için okutulan mevlidde biraraya geldi.

Kamu – Sen’in Malatyalı depremzedelerle buluşmasına, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, MHP MKYK Üyesi Eyüp Gönültaş, MHP Malatya İl Başkanı Gökhan Gök de katıldı. Kamu – Sen heyetinde, Yücel Kazancıoğlu’nun yanı sıra, Türk Kültür Sanat – Sen Başkanı Uğur Yıldırım, Türk Sağlık- Sen Genel Başkan Yardımcıları Orhan Yılmaz ve Kemal Kazak da yer aldı.

Kamu – Sen Genel Başkan Yardımcısı Kazancıoğlu, Malatyalı depremzedelerle buluşmasında yaptığı konuşmada, “Türkiye Kamu-Sen olarak bu afette yitirdiğimiz her bir kardeşimizin acısını ilk günkü sıcaklığıyla en derinden hissediyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet dilerken yaralananlara ve Türk milletine geçmiş olsun dileklerimizi yolluyor, Allah ülkemizi ve tüm insanlığı her türlü afetten, felaketten muhafaza eylesin, bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.

Kamu – Sen Genel Başkan Yardımcısı Kazancıoğlu, “Bütün dünyanın üzerinde ittifakla kabul ettiği bir konu vardır ki, o da Türk milletinin erdemli, asil ve gayretli bir millet olduğudur. Özellikle zor zamanlarda ortaya koyduğu birliktelik ve gösterdiği sağduyu ile bütün dünyanın takdirini kazanmış olan milletimiz, asrın felaketinde de büyük bir dayanışma örneği göstererek yaraların sarılması için devletimizle birlikte seferber olmuştur” ifadelerini kullandı.

Yücel Kazancıoğlu, 6 Şubat depremlerinin haber alındığı andan itibaren, deprem bölgesine yardım seferberliği ilan ettiklerini vurguşayarak şunları söyledi: “İlkemiz önce ülkemiz” düsturuyla hareket eden ve Türkiye sevdasıyla faaliyetlerini yürüten Türkiye Kamu-Sen depremin haber alınmasının hemen ardından teyakkuz durumuna geçmiş, derhal yapılacaklar listesi hazırlayarak milletimizin ve devletimizin yanında konumlanmıştır. 6 Şubat 2023 Pazartesi sabahı Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu olağanüstü toplanarak teşkilatımızı harekete geçirmiş, kurumsal olarak yapılacak yardımların yanında üyelerimizin bireysel yardımlarının da organize edilmesini amaçlamıştır”.

Deprem felaketinin ikinci günü, 7 Şubat 2023’de hızla ve organize bir şekilde bölgede ihtiyaç duyulan malzemeleri temin ettiğini belirten Kamu – Sen Genel Başkan Yardımcısı Yücel Kazancıoğlu, Kamu-Sen’in deprem sonrası süreçte yaptığı yardım ve deprem bölgesine destek çalışmalarını şı şekilde maddelendirdi:

“ • Depremden etkilenen vatandaşlarımıza öz kaynaklarından karşılanmak suretiyle 1,2 milyon TL değerindeki battaniye, giyim malzemeleri, ısıtıcı, erzak ve kumanya başta olmak üzere her türlü yaşam malzemesinden oluşan ayni yardımları temin etmiş ve AFAD Başkanlığına teslim etti

• Türkiye Tek Yürek Kampanyası kapsamında Türkiye Kamu-Sen adına AFAD’a 2 milyon 40 bin TL nakit yardım yapıldı.

• Ülke genelindeki şube başkan ve yöneticilerimizin katkılarıyla toplam 2 milyon TL nakdi yardım yapıldı.

• Buna ilave olarak il temsilciliklerimiz ve şube başkanlıklarımız, Deprem Bölgesine aynî yardımda bulunmak isteyen üyelerimizden topladıkları ısıtıcı, battaniye, giyim malzemesi, yastık, gıda kolisi, kuru gıda, hijyen seti, bebek maması, bebek bezi, kışlık bot ve mont gibi ürünleri bulundukları bölgelerdeki valilikler bünyesindeki AFAD veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ulaştırdı.

• Konfederasyonumuza bağlı sendika ve şube başkanlıklarımız münferit olarak AFAD’a nakdi yardımda bulundu.

• Ayrıca hazırladığımız “Deprem Raporu”nu yetkili mercilere ulaştırarak bölgede kamu hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için alınmasını gerekli gördüğümüz kararlarla, uygulamaları devlet yetkililerimizle paylaştık.

• Hasar tespit ve enkaz kaldırma işlemlerinden sonra da Konfederasyon olarak bölgeyle bağımızı koparmadık.

• Sendikalarımızın genel başkanları ve teşkilat mensuplarımız düzenli olarak gerçekleştirdikleri bölge ziyaretleri ile yaraların sarılması, bölgenin yeniden ayağa kaldırılması çalışmalarını yakından takip etti.

• Teşkilatımız münferit olarak nakdi ve ayni yardımlarını bu süreç boyunca da sürdürdü; bölge halkı ve kamu idareleriyle daima dayanışma içinde oldu.

• Bugün felaketin üzerinden geçen bir yıl sonunda bölgeye baktığımızda, devletimizin olağanüstü gayretlerini görmekten mutluluk duyuyoruz.

• Gerek depremin şiddetinin büyüklüğü gerekse etkilenen bölgenin genişliği nedeniyle hasarlı binaların fazlalığına rağmen 110 bin kilometrekarenin her karışına devletimizin şefkat elinin değdiğini görüyoruz.

• Bu felaketin izleri uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek boyuttadır. Asrın felaketinin birinci yılında, bu kısa sürede büyük işler başarıldığını görüyor, yetkililerimizin gayretlerini takdirle karşılıyoruz.

• Buna karşın bölge halkı gibi bölgede görev yapan kamu çalışanlarının da birtakım sorunlarla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Bu sorunların başında barınma ve hizmet binalarının eksikliği gelmektedir. Depremin ilk günlerinden beri ifade ettiğimiz üzere devletimizin görünen yüzü, şefkat eli olan kamu çalışanlarının verimliliği, bölgedeki çalışmaların başarısını doğrudan etkileyen unsurdur.

• Bu nedenle hizmet alanları ve kamu çalışanlarımızın barınma sorunlarının çözümü için özel bir gayrete ihtiyaç vardır.

• Bununla birlikte personel ihtiyacı ve mevcut personelin yaşadığı ekonomik sorunlar da hizmetleri doğrudan etkileyen bir başka unsurdur.

• Türkiye Kamu-Sen’in önerileri arasında yer alan ve belli bir süre için uygulanan deprem tazminatı ödemesinin kalıcı konutlar tamamlanıncaya istisnasız olarak depremden etkilenen tüm il ve ilçelerde yeniden hayata geçirilmesi, bölgede çalışmanın teşvik edilmesi ve personel ihtiyacının giderilmesi için önemli bir etken olacaktır. Hükümetimizin de daha önce söz verdiği üzere birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarının ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesi, bölgede yaşayan memur ve emeklilerimizin maaşlarına katkı sağlayacak, bölgenin ekonomik olarak canlanmasına yol açacaktır.

• Ayrıca yine bölgenin tamamının 657 sayılı Kanunun 72 nci maddesi kapsamında kalkınmada birinci derecede öncelikli yöre olarak değerlendirilmesi ve 64 üncü madde hükümlerine göre bölgede görev yapan tüm personele görev yaptıkları her iki yıl için ilave bir kademe ilerlemesi verilmesi de bölgede görev yapmayı teşvik edecek bir unsur olacak, personel ihtiyacının giderilmesine büyük yardımı olacaktır.

• Böylesine büyük bir felaketin birinci yıl dönümünde Türkiye Kamu-Sen teşkilatı olarak yeniden bölge ziyaretleri gerçekleştiriyor, kamu çalışanlarımızla ve vatandaşlarımızla hasbıhal ediyoruz. Bölgedeki çalışmaları takip ediyor, yetkililerimizle görüş alışverişinde bulunuyoruz.

• Güçlü ve büyük bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin yaraları en kısa sürede tamamen saracağına yürekten inanıyor, bu süreci, millet olarak birbirimize kenetlenerek ve destek olarak manevi anlamda da atlatacağımızdan da kuşku duymuyoruz. Ancak unutulmaması gereken bir husus vardır ki o da Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğidir.

• Biliyoruz ki, her an ülkemizin herhangi bir noktasında benzer bir felaketle karşılaşma riskimiz bulunmaktadır. Dileğimiz, bu gerçeğin farkında olarak depreme dayanıklı konutların inşa edilmesi, riskli yerleşim alanlarının fay hatlarından uzak bölgelere nakledilmesi ve vatandaşlarımızın depreme karşı bilinçli bir biçimde hareket ederek, konutlarında güvenliği ve sağlamlığı öncelik olarak tercih etmesi yönündedir.

• Türkiye Kamu-Sen olarak daima milletimizin ve devletimizin yanında konumlanan bizler, bundan sonra da yine milletimizle omuz omuza devletimizin hizmetinde olacağız.

•Ülkemizde yine depremler olacağının bilincindeyiz ama hep birlikte gerçekleştireceğimiz çalışmalarla, depremlerin böylesine büyük felaketlere yol açmasına engel olacağımıza yürekten inanıyoruz.

• Giden canları geri getirmek mümkün değil ancak geride kalanları korumak ve gözetmek boynumuzun borcudur. Türkiye Kamu-Sen olarak bu büyük felakette hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet diliyor, Allah bir daha bizlere böyle felaketler yaşatmasın diyoruz”.

06 Şub 2024 - 22:41 - Gündem

Mahreç   Malatyastar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Star Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Star Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Star Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Star Haber değil haberi geçen ajanstır.