Malatya İçin ‘Sosyolojik İnciler’: Malatya’nın Yarısı Arabesk

İnönü Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Korkmaz ER TV'de katıldığı programda, Malatya halkının yarısının arabesk toplum olduğunu söyledi. Abdullah Korkmaz'a göre: Malatya’nın Yarısı Arabesk Toplum, Şehirde Yaşayanların Çoğunluğu Şehirli Değil, Malatya’nın Muhafazakâr Erkeği Tipolojisi: Kafasında Takke, Sol Kulağında Küpe…

Büyütmek için resme tıklayın

İnönü Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, bir yerel televizyonda katıldığı programda, Malatya halkına yönelik olarak, ‘sosyolojik tespitler’ etiketi altında ‘sosyolojik inciler’ sıraladı.

Arabesk davranış modelinin belirgin özelliklerinden biri olan, ele geçirdiği kamusal makamı, koltuğu bir daha bırakmamak üzere kişisel mülkiyeti gibi görme anlayışının bir yansıması olarak 16 yıldan bu yana İnönü Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanlığı koltuğunda oturan Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, özeleştiri vermeden, ‘sosyolojik tespit’ adı altında Malatya halkına yönelik eleştirilerde bulundu.

Malatya halkının yarısını, ‘ne o ne bu; şundan çıkamamış, şuna da girememiş” ifadeleriyle adeta bir kimlik bunalımının çıktısı olarak nitelendiren Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, 6 Şubat depremlerinin Malatya’daki sosyolojik yansımaları bağlamında yaptıkları anketi yorumlarken, ”Malatya biraz arabesk bir toplum” dedi. Program sunucusunun, “Ama bu şehrin yarısı öyle, yarısı arabesk” şeklindeki sözlerini onaylayan Korkmaz, bu onayı ile Malatya halkının yarısının arabesk olduğunu ifade etti.

Arabesk olma halini, “Şundan çıkamamış, şuna da girememiş, melez, hibrit” sözleriyle tarif eden Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, Malatya halkının arabeskliği iddiasını, halkın siyasi tercihlerine de göndermede bulunarak anlattı.

HATIRLATMA: Malatya halkı, 2002’den 2023’e kadar yapılan milletvekili genel seçimlerinde, 21 yıl boyunca AKP ‘ye, % 68 ila %45 arasında değişen bantta siyasal destek tercihinde bulundu.

Programda, Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, Türkiye’nin genelinde olduğu gibi, Malatya’da yaşayanların çoğunluğunun da şehirli olmadığını kaydetti.

Malatya’nın muhafazakar erkek tipolojisi için, garip bir ‘karikatür tip’ tarifi yaptı

Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, Malatya’nın arabeskliği iddiasını güçlendirmek için, Malatya’da muhafazakâr erkek tiplolojisi için bir ‘karikatür tip’ tarifi de yaptı.

Abdullah Korkmaz’a göre, Malatya’daki ortalama muhafazakâr erkek şöyle imiş:

“Mesela, şöyle bir şeye rastlarsınız: Ben gözlem yaparım çarşı pazar gezerken. Mesela görüyorum: Adam kafaya bir takke koymuş, genç bir adam, sakalı var, sakalı düzgün traşlı, – tamam mı-, yelek giymiş, rahat ibadet edebileceği şalvar – pantolon arası ayağında bir pantolon var, elinde 99’luk bir tesbih var, yakasız gömleği var, sol kulağında da küpe var. (Ellerini omuz hizasından daha aşağıya getirerek) Saçları şuraya kadar, sol kulağı küpeli, yakasız gömlek… Bu adama ‘sen nesin?’ dendiğinde, ‘ben muhafazakarım’ diyecek size…. İşte bu melez yapı, hibrit, arabesk toplum, hibrit toplum. Şundan çıkamamış, şuna da girememiş”

İnönü Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Korkmaz’ın, “6 Şubat depremlerinin Malatya’daki sosyolojik yansımaları” konusunda yapılan anket sonuçlarını yorumladığı yerel tv programında, konteyner kentlerde yaşayan depremzedelere yöneltilen, “Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?” sorusuna verdikleri cevap konusunda yaptığı yorum şöyle:

“Bu sorunun sonuçları bize bir şey gösteriyor.
Malatya biraz arabesk bir toplum. Biraz modern biraz geleneksel.
Bunun etkisi hayat tarzında, barınma, beslenme eğlenme iletişim, boş zamanları değerlendirme, ulaşım gibi harcamalarda kendini gösterir.
Siyasi tercihlerde kendini gösterir, her şeyde kendini gösterir arabesk olmak; biraz ondan biraz bundan.
Mesela, şöyle bir şeye rastlarsınız: Ben gözlem yaparım çarşı pazar gezerken.
Mesela görüyorum: Adam kafaya bir takke koymuş, genç bir adam, sakalı var, sakalı düzgün traşlı, – tamam mı-, yelek giymiş, rahat ibadet edebileceği şalvar – pantolon arası ayağında bir pantolon var, elinde 99’luk bir tesbih var, yakasız gömleği var, sol kulağında da küpe var. (Ellerini omuz hizasına getirerek) Saçları şuraya kadar, sol kulağı küpeli, yakasız gömlek… Bu adama ‘sen nesin?’ dendiğinde, ‘ben muhafazakarım’ diyecek size…. İşte bu melez yapı, hibrit, arabesk toplum, hibrit toplum. Şundan çıkamamış, şuna da girememiş.
Program sunucusu: Ama bu şehrin yarısı öyle, yarısı arabesk
Bu oran Türkiye’de çok yüksek ya, Malatya’da öyle olmasına yadırgamayın; Türkiye’de çok yüksek. Onun için bizim şehirlerimizde yaşayan insanların büyük çoğunluğu, şehirli, şehirlileşmiş diyebileceğimiz kriterleri taşımıyorlar; ama şehirde yaşıyorlar, şehrin mekânını paylaşıyorlar ama şehirli değiller”.

İnönü Üniversitesi web sayfasına göre, Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, 2008’den bu yana Fen – Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanlığı makamında oturuyor.

29 Şub 2024 - 00:55 - Eğitim

Mahreç   Malatyastar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Star Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Star Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Star Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Star Haber değil haberi geçen ajanstır.