Cumhurbaşkanı’nın Elinden Aldı Prof. Dr. Yılmaz’a İbn-i Sina Hizmet Ödülü

Malatya ve İnönü Üniversitesi'ni, dünya katraciğer nakli üssü konumuna yükselten Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı tarafından ilk defa bu yıl verilen İbn-i Sina Hizmet Ödülü'ne layık görüldü. Prof. Dr. Yılmaz, Ödülü'nü İstanbul'da düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı Kutlamaları programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldı.

Cumhurbaşkanı’nın Elinden Aldı Prof. Dr. Yılmaz’a İbn-i Sina Hizmet Ödülü
Haber albümü için resme tıklayın

GÜLER HAZAR DOĞAN

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı tarafından ilk defa bu yıl verilen İbn-i Sina Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Cerrahi Tıp Bilimleri dalında layık görüldüğü İbn-i Sina Hizmet Ödülünü İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Haliç Kongre Merkezi’nde 14 Mart Tıp Bayramı ve İftar Programı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile 14 Mart Tıp Bayramı bağlamında düzenlenen iftar yemeğinde, Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın yanı sıra, "İbni Sina Hizmet Ödülleri" kapsamında, "Dahili Tıp Bilimleri" kategorisinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ümit Murat Şahiner'e, "Temel Tıp Bilimleri" kategorisinde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Özcan Erel ödül aldı.

Aynı programda, "Vefa ve Fedakârlık" kategorisinde ise Nevşehir Devlet Hastanesi'nden Acil Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Yusuf Yılmaztürk, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Acil Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Cihat Yel ile Hatay Hassa İlçe Sağlık Müdürü Doktor Yasemin Türk de ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldı.

İl Sağlık Müdürü Erhan Berk ve Rektör Ahmet Kızılay da törene katıldı

Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın ödül aldığı törene, Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Erhan Berk, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da katıldı.

Prof. Dr. Yılmaz’ı kutlama mesajları yayınlandı

Layık görüldüğü İbn-i Sina Hizmet Ödülü töreninden sonra, çok sayıda isim Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ı aldığı ödül nedeniyle kutladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu yayınladığı kutlama mesajında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde Sağlık Bakanımızın ev sahipliğinde yapılan 14 Mart Tıp Bayramı törenine katıldık. Kıymetli hocamız Prof. Dr. Sezai Yılmaz'a, Sayın Cumhurbaşkanımız "Cerrahi dalında İbn-i Sina hizmet ödülü verdi. Sezai hocamızı tebrik ediyorum” dedi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ı şu sözlerle kutladı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde Sağlık Bakanımızın ev sahipliğinde yapılan 14 Mart Tıp Bayramı törenine katıldık. Kıymetli hocamız Prof. Dr. Sezai Yılmaz'a, Sayın Cumhurbaşkanımız "Cerrahi dalında İbn-i Sina hizmet ödülü verdi. Sezai hocamızı tebrik ediyorum”.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı kutlaması ve iftar yemeği programında yaptığı konuşmada ne dedi?

Cumhurbaşkanı Recep TayyiP Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı programında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sağlık hizmeti alanında kaydettiği ilerlemeleri anlattı ve artık Türkiye’den yurt dışına hasta gitmediğini, tam tersine, yurt dışından Türkiye’ye binletrce hasta geldiğini söyledi.

Göreve geldiklerinde diğer altyapılar gibi sağlık sisteminin de aksadığı bir Türkiye olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Ekonomik imkânı olmayan doğru düzgün sağlık hizmeti alamıyor, insanlar cenazelerini teslim almak için senet imzalamak zorunda bırakılıyordu. Öyle ki hastaneler, şifa dağıtan bir sağlık yuvası olmaktan ziyade vatandaşın 'Allah düşürmesin' dediği bir eziyet çarkına dönüşmüştü. Sağlık alanında Türkiye'ye ve Türk milletine yakışmayan bu tabloya son verdik. Ülkemizi, dünyanın en kapsayıcı sosyal güvenlik sistemiyle, en etkin sağlık hizmetlerinin sunulduğu bir ülke konumuna getirdik. İnsanımızın sosyal ve ekonomik statüsünden bağımsız olarak en iyi sağlık hizmetini alabilmesi için gereken her türlü adımı attık. Çok farklı hayallerle Avrupa ve Amerika'ya giden kimi vatandaşlarımızın bu ülkelerde özellikle sağlık alanında yaşadıkları düş kırıklığı herkesin malumudur.”

“Sağlık altyapısında dünyada Türkiye'nin eline su dökecek ülke yok”

"Sağlık altyapısında dünyada Türkiye'nin eline su dökecek ülke olmadığını bugün hemen herkes kabul ediyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hatta öyle bir seviyeye ulaştık ki artık bizim hastalarımız dışarıya gitmiyor, Avrupa'sından Amerika'sına, dünyanın onlarca farklı ülkesinden insanlar artık şifalarını Türkiye'de arıyor, Türkiye'deki hastanelerde arıyor. Kendi vatandaşlarımızla birlikte her yıl yüzbinlerce insan sağlığını sizlere, gurur kaynağımız olan Türk hekimlerine emanet ediyor. Türkiye'nin sağlık turizminden aldığı payın giderek arttığını görüyor, bundan da ülkemiz adına memnuniyet duyuyoruz. Sağlık turizminde geçen seneyi 1,2 milyon başvuruyla kapattık. Bu yılın ilk iki ayında başvuru sayısı ise 225 bini aştı. Şehir hastanelerimize yenilerinin eklenmesiyle inşallah sağlık turizminde çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

“Her alanda sağlık kadromuza destek verdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin sağlık altyapısını güçlendirirken sağlık çalışanlarını da ihmal etmediklerine vurgu yaparak şunları kaydetti: "Sistemin asli unsurunun doktoru, hemşiresi, bakıcısı, teknisyeniyle sağlık personelleri olduğunu asla unutmadık. Bu anlayışla özlük haklarından çalışma şartlarına kadar her alanda sağlık kadromuza destek verdik, sahip çıktık. Sağlıkta Beyaz Reform adını verdiğimiz bir dizi değişimle fiili hizmet zammı ve mali haklar konusunda iyileştirmeler yaptık. Döner sermayeden kesilen sabit ödemeleri merkezi bütçeye aktardık, ek ödemede iyileştirmelere gittik. Sağlık çalışanlarımızın 3 bin 600 ek göstergeden faydalanmasını sağladık. Tıp ile diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücret düzeyinde ödemeyi başlatarak, emeklerinin karşılığını alabilmelerini sağladık. Mesleki Sorumluluk Kurulu marifetiyle hastaların ve sağlık çalışanlarının haklarını korumayı hedefledik."

“Sağlık çalışanlarına şiddeti katalog suçlara aldık”

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti, kasten öldürme, silah kaçakçılığı ve işkence suçlarında olduğu gibi katalog suçlar kapsamına aldıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bütün bunlara rağmen sınırlı da olsa zaman zaman şiddet haberlerine rastlıyoruz. Şifa vermek için görev yapan sağlık çalışanlarımıza saldırılmasına, hakaret edilmesine, şiddet uygulanmasına müsamahamız yoktur ve olamaz. Sizlerin görevlerinizi huzur ve güven içinde yerine getirebilmeniz amacıyla elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftara katılımlarından ötürü sağlık çalışanlarına teşekkür ederek ramazan aylarını ve 14 Mart Tıp Bayramlarını tebrik etti.

 

15 Mar 2024 - 04:48 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Star Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Star Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Star Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Star Haber değil haberi geçen ajanstır.