Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden İkinci Çil İlacı Uyarısı

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, kayısıda yaprak delen (çil) hastalığı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, kayısı üreticilerini, ikinci çil ilacı kullanılması konusunda uyarıda bulundu: "İçinde bulunduğumuz mevsim çok nemli ve yağışlı geçtiği için üreticilerimizin çil ilacını ikinci kez tekrarlamaları hastalığın oluşmaması açısında büyük önem arz etmektedir".

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, kayısıda yaprak delen (çil) hastalığı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, kayısı üreticilerinin, "İlkbaharda hastalıklı tomurcukları bulunduran ve kanser yaraları bulunan dallar ve genç sürgünler sağlam kısımdan budanarak bahçeden uzaklaştırılmalı ya da uygun bir yerde yakılmalıdır. İçinde bulunduğumuz mevsim çok nemli ve yağışlı geçtiği için üreticilerimizin çil ilacını ikinci kez tekrarlamaları hastalığın oluşmaması açısında büyük önem arz etmektedir"" uyarısında bulundu. 

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, kayısı üreticileri,  ilkbahar bakım, budama ve ilaçlama konusunda uyarıldı ve şu hususlara yer verildi:

"Fungus kışı genellikle tomurcuk ve dallarda miselyum ve konidi halinde geçirir. Primer enfeksiyonlar konidilerle gerçekleşir ve hastalanmış tomurcuklar ile kanserler sürekli enfeksiyon kaynaklarıdır. Genç sürgün yaraları ve yapraklar ise sekonder enfeksiyon kaynaklarıdır. Etmen yaşam çemberini tüm yıl hasta tomurcuklarda sürdürmektedir

Hastalık kayısı ağaçlarının yaprak, meyve, tomurcuk ve genç dalları üzerinde belirti oluşturur. Yaprak üzerinde oluşan lekeler ilkönce 1 mm çapında, yuvarlak, yağ lekesi görünümünde olup zamanla kenarlara kırmızımtırak, orta kısımları koyu kahverengine dönüşebilir. Bu lekeli kısımlar sonradan dökülür ve yaprakta delikler oluşur. Bazen birbirine bitişik lekeler birleşip dökülürler ve çapı 1 cm'yi bulan delikler görülür. Etmen yaprak saplarını da enfekte etmektedir.

Fungus sürgünler üzerinde yuvarlak, kahverengi kırmızı renkte lekeler oluşturur. Genç sürgünlerde oluşan lekeler kısa sürede zamk çıkararak küçük kanser yaralarına dönüşürler.

MÜCADELESİ Kültürel Önlemler

İlkbaharda hastalıklı tomurcukları bulunduran ve kanser yaraları bulunan dallar ve genç sürgünler sağlam kısımdan budanarak bahçeden uzaklaştırılmalı ya da uygun bir yerde yakılmalıdır.

Sulama, gübreleme, toprak işleme ve budama, iyi bir havalanma ve ağacın kuvvetli gelişmesini sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Budama aletleri %10'luk sodyum hipoklorite (çamaşır suyu) daldırılarak dezenfekte edilmelidir.

Kimyasal Mücadele

1.İlaçlama: Sonbaharda, yaprak dökümünden hemen sonra (Bordo Bulamacı ya da Bakırlı bir preparat)

2.İlaçlama: İlkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce. (Pembe çiçek tomurcuğu döneminde) Bakırlı bir preparat ya da Bordo bulamacı ile 3. İlaçlama: Meyvelerde çanak yaprağı ve erkek organ tablası meyvenin ucuna sıyrılırken (kürkten sıyrılırken) organik fungusitlerden biri ile ilaçlama yapılmalıdır.

Önemli Not: İlimiz içinde bulunduğumuz aylar nem, yağış ve sıcaklık değerleri açısında büyük değişiklik gösterebilmektedir. İklimde yaşanabilecek hızlı değişim meyve bahçelerinde görülen hastalıkları tetiklemektedir. Bundan dolayı kayısı ağaçlarında çil hastalığın oluşmaması için üreticilerimizin meyvenin kürkten sıyrılma dönemini takip etmeleri ve mücadele için geç kalmamaları gerekir. Ancak içinde bulunduğumuz mevsim çok nemli ve yağışlı geçtiği için üreticilerimizin çil ilacını ikinci kez tekrarlamaları hastalığın oluşmaması açısında büyük önem arz etmektedir". 

26 Mar 2024 - 22:54 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Star Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Star Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Star Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Star Haber değil haberi geçen ajanstır.