Yeşilyurt Belediye Meclisi'nde Komisyon Üyeleri Belirlendi, Başkan Yardımcıları Açıklandı

Yeşilyurt Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısı, yeni Başkan İlhan Geçit'in başkanlığında 8 Nisan Pazartesi günü yapıldı. Toplantıda, Meclis Komisyon Üyeleri, Meclis Başkan Vekilleri ve Encümen Üyelerini belirleyen seçimler yapıldı. Ayrıca, Başkan İlhan Geçit'in yardımcılığına atanan üç isim hakkında Meclise bilgi verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz hafta yapılan yerel yönetimler seçimi sonrasında, Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısı aynı zamanda yeni dönemin de ilk toplantısı olarak, 8 Nisan Pazartesi günü, Belediye Başkanı İlhan Geçit başkanlığında yapıldı.

Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı, Belediye Başkanı İlhan Geçit’in “birlik beraberlik içinde Malatya’yı ayağa kaldıracağız” temalı konuşmasından sonra, belediye meclis başkan vekillerinin, encümen üyelerinin ve meclis komisyon üyelerinin seçimi yapıldı.

Yeşilyurt Belediye Meclisi’nde ilk olarak; Meclis Başkanvekilleri, iki asıl, iki yedek Meclis Kâtip üyesinin seçimi 5393 sayılı Belediye Kanununun 19.maddesi uyarınca gizli oylama ile yapılırken, ihtisas komisyonlarının üye seçimleri ise 5393 sayılı Belediye Kanununun 24. maddesi uyarınca açık oylama ile belirlendi.

1. Başkan Vekilliğine Ramazan Yakıcı seçildi

Yapılan gizli oylama sonucunda Meclis 1.Başkan Vekilliğine Ramazan Yakıcı, Meclis 2.Başkan Vekilliğine Esin Tanrıverdi seçildi. 2 asıl, 2 Yedek Meclis Kâtip Üyeliğini belirleyen gizli oylama neticesinde asıl üyeliğe İbrahim Aydoğan ile Ahmet Gülmez seçilirken, yedek üyeliğe ise Veysel Karaçay ile Yusuf Kocaman seçildi.

2024 yılında görev yapacak olan Encümen Üyeliğine ise yapılan gizli oylama neticesinde Hasan Atay, Ramazan Yakıcı ve Hakan Tuncal seçilirken daha sonra açık oylama usulüyle Komisyon Üyeleri belirlendi.

Komisyon üyeliklerine kimler seçildi?

5393 sayılı Belediye Kanununun 24.maddesi uyarınca açık oylama usulüyle yapılan İhtisas Komisyon Üyelikleri de şu isimlerden oluştu:

Plan ve Bütçe Komisyonuna: Ramazan Yakıcı, Sabri Akın, İbrahim Aydoğan, Nazım Yıldız ve Onur Tümer Ülker

İmar Komisyonuna: Zühal Özer, Orhan Arslan, Eyüp Kutlubay, Cemal Gürsel Akgün, Abdurrahman Baydemir

Meslek Odaları ve Sivil Toplum Komisyonuna: Erkan Özgür, Ahmet Gülmez, Mustafa Güler, Zühal Özer, Erol Erdal

Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna: Orhan Arslan, Halil Durak, Ali Palancı, Şerafettin Durak, Erol Erdal

Kadın ve Aile Komisyonuna: Esin Tanrıverdi, Gönül Özfındık, Ali Ercan, Hakan Tuncal, Esra Nur Filinte

Eğitim Komisyonuna: Mulla Hasan Kaplan, Gönül Özfındık, Sabri Akın, Menderes İnci, Zeki Akdağ

Gençlik ve Spor Komisyonuna: Mustafa Güler, Halil Durak, Halil Mutlu, İsmail Yiğit, Mahir Karakaya,

 Hukuk İhtisas Komisyonuna: Eyüp Kutlubay, Osman Akyol, Sabri Akın, Esin Tanrıverdi, Ramazan Yakıcı seçildi. 

Encümen Üyeliği ve Komisyon Üyeliklerinin belirlenmesinden sonra Malatya Belediyeler Birliğine Zühal Özer (Asil), Günnur Tabel (Yedek), Tarihi Kentler Birliğine Hasan Atay (Asil), Ecem Akbulut (Yedek), Karakaya Baraj Gölü Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Alt Yapı Hizmet Birliği (KAYHİP) Üyeliğine Orhan Arslan ve Ahmet Gülmez (Asil), Ali Palancı ve Güven Korkmaz  (Yedek), Yeşilyurt Belediyesinin doğal üye olduğu Türk Dünyası Belediyeler Birliğine Nazım Yıldız ( Asil), Halil Mutlu (Yedek), Sağlıklı Kentler Birliğine Ahmet Gülmez (Asil) Günnur Tabel (Yedek),  Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğine ise Sabri Akın ve Yusuf Kocaman (Asil), Osman Akyol (Yedek)  seçilmesine karar verildi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı İlhan Geçit, yapılan oylamaların ardından seçilen bütün Meclis Üyelerini tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı İlhan Geçit daha sonra 2023 Mali Yılı Faaliyet Raporunun okunması ve kabul edilmesi için yerini Meclis Başkan Vekili Ramazan Yakıcı’ya devretti.

Yapılan görüşmelerin ardından Yeşilyurt Belediyesinin 2023 Yılı Faaliyet Raporu onaylandı. 2023 Yılı Mali Yılı Faaliyet Raporunun kabul edilmesinden sonra Yeşilyurt Belediye Başkanı İlhan Geçit tekrardan yerine geçerken, 2023 Yılı Denetim Komisyon Raporuyla ilgili Meclis Üyelerine bilgiler verildi.

Üç Başkan Yardımcısı Atandı

2024 yılı içerisinde Yeşilyurt Belediyesi tarafından yürütülecek olan projeler ve yatırımlar başta olmak üzere TOKİ, Maliye Bakanlığı ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü gibi kamu, kurum ve kuruluşlarla yapılacak iş ve işlemler için Yeşilyurt Belediye Başkanı İlhan Geçit’e yetki verilmesine yönelik gündem maddesi onaylanırken, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcılıklarına Sabri Akın, Hasan Atay ve Erkan Özgür’ün getirildiğine yönelik Meclis Üyelerine bilgi verildi.

İŞGEM Sabri Akın’a teslim edildi

Toplantıda ayrıca Yeşilyurt Belediyesi iştiraklerinden İŞGEM Ltd.Şti., Yeşil Gıda Seracılık Ltd.Şti. ile Personel A.Ş.’ye Genel Kurullarda imza yetkilisi olarak Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Akın’ın atanmasına karar verildi.

 

 

09 Nis 2024 - 06:02 Malatya/ Yeşilyurt- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Star Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Star Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Star Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Star Haber değil haberi geçen ajanstır.