Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptı:  Belediye Komisyonlarına Kimler Seçildi?

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinde oluşan yeni üyeleri ile ilk toplantısını yaptı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er başkanlığında yapılan ilk toplantıda meclis divanı, meclis ihtisas komisyonu üyelikleri,, encümen üyelikleri ve meclis başkan vekillikleri için seçim yapıldı. Toplantıda ayrıca, Selahattin Gürkan'ın bıraktığı finansal tablo da açıklandı.

 Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptı:  Belediye Komisyonlarına Kimler Seçildi?
 Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptı:  Belediye Komisyonlarına Kimler Seçildi?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

GÜLER HAZAR DOĞAN

31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerden sonra oluşan yeni Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er Başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Toplantıda, Meclis Kâtipliği, Meclis Başkan Vekilliği, Encümen Üyeleri ve ihtisas komisyonları üyelerinin belirlenmesi için seçim yapıldı

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yeni dönem ilk toplantısında, ayrıca, Selahattin Gürkan döneminin finansal tabloları ve personel alım istatisikleri de açıklandı. Söz konusu tablolara göre, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin mali açıdan adeta enkaza dönüştürümüş olduğu ortaya çıktı.

Açıklanan finansal tablolarda, Selahattin Gürkan’ın, yeni Başkan Sami Er’e devrettiği Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla 17 milyar TL (eski ifadeyle 17 katrilyon)’den fazla borcunun olduğu ortaya çıktı. Personel istatistiklerine göre ise Selahattin Gürkan’ın son 1 yıl içinde Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne tam 500 kişi aldığı açıklandı.

Başkan Sami Er: Umutsuzluğa kapılmadan işimize bakacağız


Toplantının açılışında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, "Polemiklere girmeden, umutsuzluğa kapılmadan, hep beraber elimizi taşın altına koyarak Malatya'yı ayağa kaldıracağız" dedi.

 Kimsenin şahsi ikbal peşinde koşmadan Malatatya'nın menfaatleri için çalışacağına inandığını kaydeden Sami Er, "Hem bizler hem de ilçe belediye başkanlarımızla birlikte seçilerek geldik. Vatandaşlarımız bizlere güvendi ve bizleri Meclis’imizde toplanmaya vesile kıldı.  Dolayısıyla vatandaşlarımızın bizlere olan güvenini boşa çıkarmamak lazım.  Meclisimizde şehirlerimizin, ilçelerimizin, beldelerimizin, mahallelerimizin menfaatleri için buradayız. Kimsenin şahsi ikbal peşinde olacağını düşünmüyorum.  Çünkü vatandaşlarımızın ve şehrimizin bizlerden beklentisi var.  Yaşanan depremlerden dolayı şehrimizin durumu ortada hepimiz biliyoruz ama asla umutsuzluk içerisinde olmamamız gerekir. Hatta ve hatta parti gözetmeksizin ortak görüşü, ortak hedefi olmalıdır ve asla ve asla umutsuz olmamalıyız. Bizim ‘bu işi başaracağız’ dememiz lazım.  Bu hususta Malatya’mızın menfaatleri için çok çalışacağız.  Malatya’mızın ihtiyaçları ne ise ihtiyaçları doğrultusunda ilgili bakanlıklarla ve ilgili genel müdürlüklerle temasta olacağız. Malatya’mızın bir an önce ayağa kalkması için elimizden ne geliyor ise onu yapacağız. Dün personellerimizle bayramlaşınca da ifade etmiştik, ‘Malatya’mız ayağa kalktığında asıl bayramımızı hep birlikte yapacağız’ ve ben buna da inanıyorum. İnşallah deprem yaralarımızı sardıktan sonra bayramımızı hep birlikte kutlayacağız. Birlik olalım ve Malatya’mızı hep birlikte ayağa kaldıralım” dedi.


Başkan Sami Er'in konuşmasının ardından gündem maddeleri gereğince Meclis Kâtipliği, Meclis Başkan Vekilliği, Encümen Üyeleri ve ihtisas komisyonları üyelerinin belirlenmesi için seçim yapıldı.


CHP'li Üye Tabel: Şehrimizi taşeron müteahhitlere teslim etmemeliyiz

Meclis Toplantısında komisyon üyelerinin seçiminden önce söz alan CHP'li üye Günnur Tabel, 6 Şubat depremlerinde büyük yıkıma uğrayan Malatya'nın yeniden inşası sürecinde gelecek nesiller için güvenilir ve yaşanabilir bir kent yaratılmasının elzem olduğunu söyledi. Mevcut şartların depreme dayanıklı kent yaratmak için fırsata çevrilmesi gerektiğini kaydeden Tabel, "Şehrimizi TOKİ ve onların taşeron müteahhitlerine teslim etmemeliyiz. Yerinde dönüşümü desteklemeli ve hızlandırmalıyız" dedi.


"Rezerv alanları tam bir muamma, hangi şartlarda ne yapılacak bilinmiyor"

Kent merkezinde başlatılan rezerv alanlarınıh tam bir muamma olduğuna dikkat çeken Tabel, şunları söyledi:

"Ne şartlarda, hangi planlarla ve bu planlama nereden hazırlanarak yapılmakta bilinmiyor. Başta hak sahibi hemşerilerimiz olmak üzere tüm kamuoyu bu konuda detaylıca bilgilendirilmelidir. Tabii ki anlıyoruz, bir şekilde başlamak ve hızlıca çözmek gerekiyor. Çünkü esnaf bir an önce ayağa kalkmazsa, çarşı ticareti canlanmazsa korkarım yakında Malatyalı hemşerimiz kalmayacak. En önemli konulardan birisi de vatandaşın şu an için dikkatini çekmeyen ve aslında uzun vadede en sorunlu alanlardan birisi de altyapı. Depremde zarar gören altyapımızdır. Bununla ilgili aksaklıklar, başta içme suyu ve kanalizasyon olmak üzere giderilmeden yol ve kaldırım gibi üstyapı hemen yapılarak üzeri örtülmemelidir. Alt yapılar yapıldıktan sonra yollar ve kaldırımlar tadilat edilmelidir Hali hazırda yıkılmış olan binalar dışında hukuki süreci devam eden ve yıkılması gereken yaklaşık 5-6 bin daha bina olduğu belirtilmektedir. Bir an önce bu ihtilaflar giderilerek, özellikle yaşam konforu ve hava kirliliği olmak üzere zaten zor olan kent yaşamının bir an önce normale yaklaştırılması gerekmektedir. Özellikle ilçe ve köylerde çok fazla ruhsatsız ve imarsız yapılaşmalar olduğu görülmektedir. Tabii ki vatandaş başını sokacak bir yer derdinde ve nasılsa devletimiz bir af çıkarıp ruhsatlarımızı verir diye düşünerek bu kaçak yapıları yapıyordur. Ancak bu sorun bu şekilde devam ederse buna çanak tutanların ileride büyük vebali olacağını düşünüyoruz. Demokratik bir seçim sonucunda meclis çoğunluğunu aldınız, tebrik ediyoruz. Ama insanları ötekileştirmeden, ayırmadan, bir uzlaşı kültürüyle her kesime eşit olarak şehri yönetmenizi bekliyoruz. Biz CHP meclis grubu olarak, vatandaşımızın yararına, hukuka uygun, adil her türlü kararınızda yanınızda olacağız, ama aksi her durumda da karşınızda olacağımızı bilmenizi istiyoruz."

Yapılan konuşmaların ardından komisyon üyelerinin seçimine geçildi.

Kimler Hangi Komisyona Seçildi?

Meclis Kâtipliğine

Asil: Ahmet Miraç Topal, Esin Tanrıverdi.

Yedek: Ahmet Gülmez, Yusuf Kocaman.

Meclis Başkan Vekilliğine

Birinci Başkan Vekili: Ali Ekinci, İkinci Başkan Vekili: Ramazan Ayhan.

Encümen Üyeliklerine

Eyüp Sağlam, Ali Ekinci, Eyüp Kutlubay, Mulla Hasan Kaplan, Esin Tanrıverdi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonuna

Eyüp Sağlam, Ahmet Miraç Topal, Ahmet Gülmez, Yusuf Kocaman, Ramazan Ayhan, Günnur Tabel, Hurşit Kuşçu.

Plan ve Bütçe Komisyonuna

Nuh Boyraz, İhsan Sarıtaş, Süleyman Durmaz, Numan Özcan, Mehmet Metin Bölükbaşı, Okay Demirhan, Yunus Şen.

Çevre ve Sağlık Komisyonuna

Ali Fikri Konukçu, Osman Çiftçioğlu, Ekrem Karakuş, Öner Akın, Hüseyin Şimşek, Ümit İzci, Ali Rıza Yücel.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna

Esin Tanrıverdi, Memet Kılıçer, Niyazi Gezegen, Hasan Avşar, İhsan Sarıtaş, Abdullah Günhan, Hüseyin Timur.

Ulaşım Komisyonuna

Ali Ekinci, Yunus Emre Karaman, Ramazan Çetinkaya, Süleyman Durmaz, Gazi Karakaya,  Ergül Günaydın, Serdar Uçar.

Hukuk İhtisas Komisyonuna

Eyüp Kutlubay, Ramazan Ayhan, Gazi Karakaya, Nuh Boyraz, Esin Tanrıverdi, Mehmet Ali Erdem, Serdar Uçar.

Yapılan üye seçimlerinin ardından gündeme eklenen iki gündem maddesinin ise İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmesine karar verildi. 

Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantılarının II. Birleşiminin, 19 Nisan 2024 Cuma günü saat 15.00’de yapılması kararlaştırıldı.

 

16 Nis 2024 - 23:56 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Star Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Star Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Star Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Star Haber değil haberi geçen ajanstır.