Depremin Üzerinden 15 Ay Geçti... İki Yeni Yıkım İhalesi Düzenlendi

Malatya Valiliği, 24 Ocak 2020 Elazığ - Sivrice depremi ve 6 Şubat 2023 depremlerinde ağır hasar alan ve yaklaşık 170 bin m2'lik alanı kapsayan ağır hasarlı yapıların yıkılması ve enkazlarının kaldırılması için iki yeni ihale düzenledi.

Depremin Üzerinden 15 Ay Geçti... İki Yeni Yıkım İhalesi Düzenlendi
Depremin Üzerinden 15 Ay Geçti... İki Yeni Yıkım İhalesi Düzenlendi
Haber albümü için resme tıklayın

GÜLER HAZAR DOĞAN

Deprem bölgesindeki diğer iller, yıkım ve enkaz kaldırma işlerini tamamlayıp, yeniden yapılanma aşamasında bir hayli ilerleme sağlarken, Malatya'da ise depremin üzerinden 15 ay geçmiş olmasına karşın, depremde ağır hasar gören yapıların (cami, minare, su deposu, konut, kamu yapısı vb.) yıkımı ve bu binaların enkazını kaldırmak için yeni ihaleler düzenleniyor. 

Malatya Valiliği, Malatya kent merkezinde ve bazı ilçelerde 6 Şubat depremlerinde ağır hasar gören binaların yıkılması için iki yeni ihale düzenledi.

Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, yayınladığı ilanlar ile Malatya’da yaklaşık 170 bin m2’lik her türlü yapının yıkılması ve enkazının kaldırılması işi için iki hale düzenlendiğini açıkladı.

Buna göre, “İlimiz Genelinde Ağır Hasar Durumunda Olan 85897 m2 Her Türlü Yapının Yıkım ve Enkaz Kaldırma İşi” başlıklı ihale kapsamında, “yığma, hımış, bağdadi, ahşap, betonarme ve kâgir imalattan oluşan 85 bin 897 metrekarelik yapının yıkılması ve yıkım sonrası bu yapıların enkazının belirlenen bölgeye taşınması için ihale düzenlendi.

Bu ihale kapsamında yıkılacak olan yapıların, Yeşilyurt, Kale ve Pütürge İlçelerinde bulunduğu, bu yapıların hepsinin 6 Şubat depremlerinde değil, bazılarının 24 Ocak 2020 Elazığ – Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar alan yapılar olduğu da belirtildi.

Söz konusu ihalenin, 21 Mayıs 2024 tarihinde Malatya Valiliği YİKOB toplantı salonunda yapılacağı bildirildi.

Yerinde ayrıştırma yasağı

İhale ilanında, yıkım sonrası, yerinde ayrıştırmanın kesinlikle yasak olduğu, yerinde ayrıştırma yapıldığının ilk tespitinde 75 bin TL daha sonraki tespitlerde ise bu tutarın iki katı idari para cezası uygulanacağı vurgulandı. Üçüncü bir tespit halinde ise ihale sözleşmesinin tek taraflı feshedilmesine karar verileceği kaydedildi.

İkinci ihale

Malatya Valiliği YİKOB tarafından yayınlanan ikinci yıkım ve enkaz kaldırma işine ait ihale ilanında ise 83970 m2’lik alanı kaplayan yapıların yıkılacağı belirtildi.

Bu ihalenin kapsadığı yapıların da Battalgazi, Pütürge ve Doğanyol’da bulunduğu kaydedildi. Battalgazi’de yıkılacak binaların Çöşnük Mahallesi’ndeki 62 yapıyı kapsadığı öğrenildi.

İkinci ihalenin de 21 Mayıs 2024 tarihinde Malatya Valiliği YİKOB toplantı salonunda yapılacağı belirtildi.

Her iki ihale için ayrı ayrı olmak üzere 1 milyon 250 bin TL güvence bedeli alınmasının da öngörüldüğü kaydedildi. Bu husus, ihalenin teknik şartnamesinde şöyle çerçevelendi:

"Yüklenicinin yıkım ve enkaz kaldırma çalışması yürüttüğü sahalarda Yüklenici kusurundan kaynaklı meydana gelebilecek zarar ve ziyanları gidermeye yönelik güvence bedeli alınacaktır. Güvence bedeli bu iş için 1.250.000,00 TL olarak belirlenmiş olup nakit olarak idare hesaplarına yatırılacak olup ilgili ödeme dekontları idareye teslim edilecektir. Sözleşme kapsamında yer alan yıkım ve enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanması, muayene kabul işlemlerinin tamamlanması ve ilgili idarece herhangi bir hasar verilmediğinin teyit edilmesine müteakiben alınan güvence bedelleri herhangi bir borç sorgulaması veya ilişkisizlik aranmaksızın yükleniciye iade edilecektir".

 Her iki ihale için işin bitirilme süresi 90 gün olarak tespit edildi.

07 May 2024 - 03:33 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Star Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Star Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Star Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Star Haber değil haberi geçen ajanstır.