-

Kulis… AKP’de Neler Oluyor? Yeşilyurt ve Battalgazi’de Aday Krizi Neden Çözülemiyor?

GÜLER HAZAR DOĞAN Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Sami Er’i açıklamasından sonra, bu defa gözler ve ku...

Kulis… AKP’de Neler Oluyor? Yeşilyurt ve Battalgazi’de Aday Krizi Neden Çözülemiyor?
Kulis… AKP’de Neler Oluyor? Yeşilyurt ve Battalgazi’de Aday Krizi Neden Çözülemiyor?
+1
Büyütmek için resme tıklayın

GÜLER HAZAR DOĞAN

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Sami Er’i açıklamasından sonra, bu defa gözler ve kulaklar, başta Battalgazi ve Yeşilyurt olmak üzere ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmasına yönelmiş, AKP kulislerine dikkat kesilmişti.

Başta Yeşilyurt ve Battalgazi olmak üzere, ilçelerin belediye başkan adaylarına ilişkin ilk net veriler, 24 Ocak Salı gecesi kamuoyuna akmaya başladı ve ilk andan itibaren, başta, resmi prosedürleri tamamlayıp AKP listelerinden başkan aday adaylığı için başvuruda bulunan isimler olmak üzere, kamuoyunun kimi kesimlerinde şok, kimi kesimlerinde ise sürpriz etkisi yarattı.

Aday Adaylığı başvurusu yapma zahmetine bile katlanmadılar ama…

Her şeyden önce, Malatya’nın merkez -Yeşilyurt ve Battalgazi- ilçeleri için belediye başkan adayı olarak gösterileceği konusunda ‘kesine yakın’ bilgilerin geldiği İlhan Geçit ve Bayram Taşkın’ın; AKP’yi adam yerine koyarak, aday adaylığı için partiye başvuru yapma zahmetine bile katlanmayan iki isim olduğunu basit bir tespit olarak kaydetmek gerekir.

Bu durum, resmi prosedürleri tamamlayan, aday adaylığı için partiye para ödeyen, AFAD’a bağış yapan, temayül yoklamasında ter döken, 2,5 aydan bu yana sahada seçim kampanyası yürüten, kısaca AKP’nin Malatya’daki seçim dinamizmini sağlayan 27 aday adayını derin bir hayal kırıklığına uğrattı; bir başka boyutu ile de şoke etti.

Nasıl hayal kırıklığına uğramasınlar ki, Yeşilyurt’ta 14, Battalgazi’de ise 13 AKP aday adayı; parti aidiyet duygusu ve parti disiplininin gerektirdiği gibi hareket etmenin, yıllarca çeşitli pozisyonlarda AKP’ye sadakatle bağlı kalmanın ve yıllarca sahada alın teri dökmüş olmanın, AKP’nin tepe yöneticileri tarafından herhangi bir kıymetlendirme kriteri olarak değerlendirilmemesinin anlamlı bulmak mümkün değildi.

İlave olarak, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a, aday yapılmayacakları yönünde herhangi bir bilgi verilmemesi, her iki ilçeye dair AKP adayları hakkındaki son bilgileri, sıradan vatandaşlar gibi sosyal medyadan ve kulis sızıntılarından öğrenmeleri, özellikle teşkilat içinden gelen Osman Güder’de derin bir kırgınlık, taraftarları arasında da kızgınlık yarattığı ifade ediliyor.

Resmi liste de bu şekilde açıklanırsa, AKP resmen başvuru yapan 27 aday adayına “Sizden ne aday ne de başkan olur…” demiş olacak

Diğer yandan, şayet AKP tepe yönetimi ve AKP’nin Malatya’daki belirleyici unsurları, tepeden inme yöntemle aday belirleyecekse, onlarca aday adayını ahmak yerine koyarak, “Sizden aday da olmaz başkan da…” dercesine, partisine aday adaylığı başvurusu yapma nezaketini bile göstermeyen iki isim uğruna, 27 ismi çok rahat biçimde harcaması parti tabanında da güçlü bir tepki dalgası yarattı.

Bu tepki dalgası, sadece, her iki ismin de aday adayı bile olmadan aday ilan edileceği yönünde kesine yakın bilgilerin kamuoyuna sızmış olmasından kaynaklanmıyor tabii ki.

Malatya 6 Şubat depremleri ile fiziksel ve sosyo-ekonomik anlamda büyük yıkıma uğradı. Dolayısıyla, Malatya’nın yeniden yapılanma sürecine gireceği 31 Mart yerel seçimleri sonrasında ihtiyaç duyacağı başkan profili, şehircilik bağlamında nitelikli bir teknik yönetim ve organizasyon yapacak bir kimliği ve dinamizmi içermesi gerektiğiydi.

Ancak Yeşilyurt ve Battalgazi için aday gösterileceği beklenilen her iki ismin bu içerikten yoksun olması, şehircilik, şehircilikte deprem sonrası yeniden yapılanma, kriz yönetimi gibi konularda herhangi bir birikim ve nitelikli bilgiye sahip olmamaları nedeniyle, bu isimler Malatya halkının geneli bir yana AKP parti tabaınında bile, “zor zamanları yönetecek isimler” olarak algılanmadı. Biri üroloji uzmanı, diğeri seçim süreçleri dışında adı – sanı çok da anılmayan bir avukat olarak tanınan bu isimler, tam tersine, zor zamanlarda “bu işin üstesinden gelmesi beklenmeyen” isimler olarak değerlendirildi.

İlhan Geçit’i Sami Er mi dayatıyor?

İşin daha da tuhaf tarafı, İlhan Geçit ismini, mühendis kimliği ile deprem atmosferinden Malatya’yı kurtarma sorumluluğunu sırtlaması beklenen AKP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er’in dayattığına dair bilgilerdi.

Eğer bu bilgi doğru ise, Sami Er’e gerekenden fazla anlam yüklenmiş olacağı kanaati de doğmuş olacak.

Bu da şu anlama geliyor: Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun olup, TOKİ Başkan Yardımcılığı, Emlak Konut Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul’da imar ve kentleşmeden sorumlu belediye başkan yardımcılıkları yapıp, yüksek lisansını da Kent Çalışmaları ve Yönetimi (Kentsel Dönüşüm) alanında yapmış Sami Er’in, bu CV’sinin hakkını teslim edecek hareketlerde bulunmak yerine; sadece insani ilişkiler ve aileler arası hukuktan doğan sevgiyle, 6 Şubat depremlerinden kısa süre sonra Malatya’yı terk etmesi konuşulan bir üroloji profesörünü, depremde yıkılmış ve ayağa kaldırılmayı bekleyen Yeşilyurt gibi bir ilçeye dayatması tam “köylülük psikolojisinin” yansımasıdır.

“Madem öyle, Malatya’yı temelli Adıyaman’a bağlayın da rahat edin”

Bir başka yönüyle, Yeşilyurt adayı olarak öne çıkan İlhan Geçit’in Malatyalılık kimliğinden çok Adıyamanlı kimliği ile tanınıyor olması da tartışma konusu yapılıyor. Battalgazi Adayı olacağı iddia edilen Bayram Taşkın’ın da Adıyamanlı olduğuna dair genel bir izlenim var; bu da AKP adaylarının kamuoyunda yeterince tanınmadığı ve bilinmediği anlamına geliyor. Bunun sonucunda ise Malatyalı seçmende, “Malatya’nın en büyük iki ilçesinin Adıyaman’a bağlanması” şeklinde yorum yaptıracak bir ruh hali ortaya çıkıyor. Hatta sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, “Madem öyle, Malatya’yı temelli Adıyaman’a bağlayın da rahat edin” denildiğinin de bilinmesi gerekiyor.

Liyakat sahibi olsa bile bir Malatyalının Elazığ’da, Adıyaman’da ve bölgedeki bazı şehirlerde sıradan daire müdürü olarak bile sürdürülebilir bir kariyer yapamadığı reddedilemeyecek bir gerçeklik iken, Malatya’nın birçok şehirden daha büyük ilçelerinin AKP mensubiyetinden çok, aşiret mensubiyetleri ile tanınan isimlere teslim edilmek istenmesi de söz konusu isimlere mesafeli yaklaşılmasına neden oldu.

İşte tüm bu neden ve gerekçelerle, AKP Malatya İl Teşkilatı ve AKP tepe yönetimine Malatya’dan yoğun tepki gösterilmesi sonucunda, bu isimlerin yeniden değerlendiriliceğine yönelik yeni kulis bilgileri geldi.

Tepki ölçümü yapan acil anketten sonra Ankara’da olağanüstü toplantı… Bu defa Geçit Battalgazi’ye, Taşkın yeşilyurt’a formülü masaya kondu

Bu tepkilerin sonucunda, AKP, dün (25 Ocak), denklem dışı bıraktığı Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İlhan Geçit ve Bayram Taşkın için yeni bir telefon anketi yaptırdı ve dün gece Ankara’da yeni ve gerilimi yüksek bir toplantıda bu anketin sonuçları masaya yatırılarak, yeni bir değerlendirme yapıldı. Toplantıda, Yeşilyurt için adı öne çıkan İlhan Geçit’in bu defa Battalgazi’ye, Bayram Taşkın’ın da Yeşilyurt’a kaydırılması gündeme geldi. Fakat, üretilen formülere nihai bir şekil verilemedi ve adayların kesin biçimde açıklanması bir – iki gün daha ertelenerek, kamuoyundaki tepkilerin soğumaya bırakılması yoluna gidildi.

Özellikle AKP Malatya İl Başkanı Namık Gören ve AKP Malatya Milletveklii Abdurrahman Babacan’ın bir oldu-bitti ile yaptığı, tepki gören ve AKP Aday Belirleme Komisyonu’na teslim edilen aday listesinin, özellikle bir AKP Malatya Milletvekili tarafından sert ifadelerle eleştirildiği, bu listenin değiştirilmesi için Ankara’da bir dizi görüşme gerçekleştireceği de ileri sürülüyor.

Seçimde, güncel durumda AKP elinde olan ilçelerden biri bile muhalefete kaptırılırsa Namık Gören’in koltuğu depremle değil ama Ankara’nın talimatıyla sallanacak

AKP Malatya Milletvekillerinin, İl Başkanı Namık Gören’in, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er’in ve resmi bir görevi olmamasına karşın halen siyasi güç merkezi olma özelliğini koruyan Öznur Çalık’ın, ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusunda paramparça bir görüntü arz ettiği, ikişer, üçer kişilik ittifaklar oluşturulduğu, bu ittifakların şehrin yeniden ayağa kaldırılması gibi bir derdi üstlenmek yerine küçük siyasi çıkarları öncelediğini ileri süren bazı AKP’li kaynaklar, Malatya AKP’deki manzaranın siyasi kaos niteliğinde olduğunu vurguluyor.

Bu kaos görünümünden AKP Genel Merkezi’nin de rahatsız olduğu, seçimlerde olası bir başarısızlık halinde, güncel durumda AKP’nin elindeki ilçelerden bir ya da daha fazlasının, yapılacak yanlış aday tercihleri nedeniyle kaybedilmesi halinde, AKP Malatya İl Başkanı Namık Gören’in siyasi pozisyonunun da seçim sonrası tehlikeye gireceği belirtiliyor.

Bazı çevreler, AKP Malatya il teşkilatı içinde gücü eline geçiren küçük bir grubun, ilçe adaylarını oldu-bittiye getirip aday dayatması yaptıktan sonra, seçimin ardından yapacağı ilk hamlesinin de Malatya’daki tüm daire müdürlerini değiştirip, koşulsuız sadakat sergileyecek yeni bir yapılanmanın hazırlığuna girişeceğini de iddia ediyor.

Bu arada, sadece Battalgazi ve Yeşilyurt değil; Akçadağ, Darende, Doğanşehir, Kale, Pütürge ve Yazıhan’da da rahatsızlık yaratan aday profillerinin ortaya çıktığı, mahallesinde muhtarlık seçimini kaybeden isimlerin bile AKP ilçe belediye başkan adayı olarak gösterilmesine yönelik kararlar alınması halinde, başta Yeniden Refah Partisi olmak üzere, AKP’nin adaylık şansı vermediği birçok aday adayının, farklı partilede AKP’ye karşı mücadeleye gireceği de akan bilgiler arasında.

İlçelerde, “Kazanamasam bile bizi adam yerine koymayıp, aday adayı bile olmayanları aday yapan AK Parti teşkilatına ders vermek için X partiye geçip AK Partiye kaybettireceğim” dalgası geliyor

Hatta, bazı ilçelerde, “Kazanmayacağımı bilsem bile emeğimizi inkar eden, tepeden inme aday belirleyen, tabanın sesine kulak vermeyen AKP’ye bir siyasi ders vermek amacıyla AKP’ye kaybettireceğim” söylemini seslendiren çok sayıda AKP aday adayı bulunduğu ve başka partilere geçmek için saat saydıkları ileri sürülüyor.

İktidar cephesinden seçime yaklaşık 2 ay kala güç mücadelesi ve çıkar ilişkilerine ait manzara böyle.

Ana muhalefet mi?

Onlar, 15 yıldan bu AKP’nin ekmeğini yiyen Selahattin Gürkan’ı aday yapmak için, Selahattin Gürkan’ın “yürek yemiş mod”a geçmesini bekleyip, AKP eskilerinden iktidar çıkarmak gibi “yüksek siyaset” yapmakla, bir de partiye yıllarca emek veren üyeleriyle karakolluk olmakla meşguller.

Ana muhalefetteki en son durumu öğrenmek için aşağıdaki haber-yorumun linkine tıklayabilirsiniz:

CHP Malatya’da Kapısına Kilit Vursa Daha Fazla Oy Alacak

FOTOĞRAFLAR

Kulis… AKP’de Neler Oluyor? Yeşilyurt ve Battalgazi’de Aday Krizi Neden Çözülemiyor?

Sami Er – İlhan Geçit

Kulis… AKP’de Neler Oluyor? Yeşilyurt ve Battalgazi’de Aday Krizi Neden Çözülemiyor?

Bayram Taşkın – Osman Güder

Kulis… AKP’de Neler Oluyor? Yeşilyurt ve Battalgazi’de Aday Krizi Neden Çözülemiyor?

Sağdan Sola: Osman Güder – İlhan Geçit – Abdurrahman Babacan

26 Oca 2024 - 01:49 - Gündem

Mahreç   Malatyastar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Star Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Star Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Star Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Star Haber değil haberi geçen ajanstır.